دکتر فرزاد امام

لمینت یا ارتودنسی،کدام روش برای اصلاح طرح لبخند بهتر است؟

لمینت یا ارتودنسی کدام روش برای اصلاح طرح لبخند بهتر است
برای خنده زیبا با دندان های ردیف شده، در دوره های متفاوت راههایی مثل کشیدن دندان ها و جایگزین کردن دندان ها با دندان مصنوعی تا روکش کردن دندان ها، لامینیت، ترمیم با کامپوزیت و ارتودنسی دندان پیشنهاد میشود اما کدام درمان مناسب تر است. برای انتخاب یک روش مناسب برای اصلاح وضعیت قرار گیری دندان ها باید به یک دندانپزشک زیبایی مراجعه نمایید تا مناسب ترین روش بعد از بررسی های لازم با توجه به نحوه قرار گیری دندان های شما در نظر گرفته شود . با استفاده از تمامی این روش ها می توان یک لبخند زیبا را بدست آورد .

روش مناسب برای اصلاح طرح لبخند چطور انتخاب می شود؟

با توجه به ماهیت مشکل روش درمانی صحیح متفاوت خواهد بود. انتخاب روش درمانی نادرست قطعا مشکلات متعددی را در پی داشته و باعث پشیمانی خواهد بود. انتخاب روش مناسب بستگی به میزان آسیب دیدگی و وضعیت قرار گیری دندان ها دارد . همچنین سن فرد می تواند در انتخاب یک روش مناسب برای مرتب کردن دندان ها تاثیر گذار باشد . 

روش ارتودنسی برای اصلاح طرح لبخند

مناسب ترین روش که در هر سنی می توان آن را برای اصلاح وضعیت قرار گیری دندان ها بکار گرفت ارتودنسی دندان می باشد ، در این روش از براکت هایی برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شود این برا کت ها می توانند بصورت نامرئی باشند که از نظر زیبایی برای فرد مشکلی را بوجود نیاورد .
روش ارتودنسی ، برای رفع و درمان  نامرتبی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که دندان یا دندان هایی در محل درست خودقرار نگرفته باشند ، مطمئن ترین روش برای اصلاح و درمان آن روش ارتودنسی است و روش هاای دیگر نمی توانند جایگزین این روش شوند.

  • مزایای روش ارتودنسی 
از مزایای ارتودنسی می توان به دست یافتن به دندان های ردیف و طبیعی اشاره کرد. اگر فرد دندان های سالم و نامرتب داشته باشد، با مرتب کردن دندان ها به روش ارتودنسی،باعث می شود فشار مساوی به روی همه دندان ها وارد شود، و مانع از خرابی و پوسیدگی دندان ها می شود.
ارتودنسی بسیار مناسب برای افراد با سنین کم است، فرد با انجام ارتودنسی، و با داشتن دندان های سالم و مرتب می تواند با جویدن غذا و خورد کردن مرتب آن، به بهبود مشکلات دستگاه  گوارشی کمک کند.

  • معایب روش ارتودنسی
از معایب روش ارتودنسی می توان به طولانی بودن طول درمان آن اشاره کرد. همچنین اگر فرد بهداشت دهان و دندان را در حین ارتودنسی رعایت نکند، به دلیل وجود پلاکت ها و سیم بر روی دندان و تجمع آلودگی در اطراف آن احتمال پوسیدگی دندان ها بیشتر می شود. همینطور بعد تکمیل شدن دندان ها اگر فرد توصیه های پزشک را رعایت نکند امکان برگشت دندان ها به حالت اولیه وجود دارد.

روش لمینیت برای اصلاح طرح لبخند

برخی از افراد از وضعیت قرارگیری دندان های خود بسیار ناراضی هستند و بدنبال روشی می باشند که در کوتاه ترین زمان یک ظاهر زیبا در دندان های خود ایجاد نمایند . در صورتی می توان از لمینت دندان استفاده کرد که نامرتبی دندان ها بسیار شدید نباشند
لمینیت روشی است که بیشتر جنبه زیبایی دارد تادرمانی. زمانی که دندان ها کوچک باشند ویا روی آنها  لک یا بدرنگی دیده شود ، لمینیت ها وروکش ها از بهترین گزینه های ترمیمی محسوب می شوند. برای مثال برای بیمارانی که دندان هایشان کوچک بوده و بین آن ها فضای اضافی به چشم می خورد ، لامینت یک گزینه بسیار راحت برای ترمیم آن است.

  • مزایای روش لمینیت
از مزایای لمینیت می توان به کوتاه بودن زمان درمان اشاره کرد، که فرد حداکثر در سه جلسه می تواند صاحب دندان های ردیف و زیبا شود.
افرادی که دارای دندان های خراب و پوسیده هستند گزینه مناسبی برای ارتودنسی نمی باشند، بهتر است توسط یک دندان پزشک باتجربه دندان های وی را تراشید شود و با لمینیت لبخند وی را اصلاح کنند. در این روش لمینیت سرامیکی بهترین انتخاب است.
در روش لمینیت می توان مواد را یک یا چند درجه روشن تر از دندان های خود انتخاب کرد.

  • معایب روش لمینیت 
لمینیت معایب چندانی ندارد، اما می توان گفت تراشیدن دندان در روش لمینیت سرامیکی ممکن است برای فرد خوشایند نباشد. نیاز به ترمیم و همچنین امکان آسیب مواد در اثر گاز زدن خوراکی های سفت می تواند از دیگر معایب لمینیت باشد. که می تواند با رعایت توصیه های پزشک و انتخاب دندانپزشک با تجربه، عوارض لمینیت را به صفر برساند.

نکته مهم :
در درمان های زیبایی خطر بروز پوسیدگی با رعایت نکردن بهداشت دهان زیاد می شود. از نظر متخصصین اگر فرد از نظر رعایت بهداشت مشکوک باشد توصیه به درمان ارتودنسی یا لامینیت یا اصولا هیچ درمان دندانپزشکی صحیح نیست.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: