دکتر فرزاد امام

زیبایی طرح لبخند به چه عواملی بستگی دارد ؟

زیبایی طرح لبخند به چه عواملی بستگی دارد
در گذشته دندانها توسط روش های سنتی و فقط در حد ساکت کردن درد دندان درمان می شدند و مباحث زیبایی و زیبا شناسی جایگاهی در میان درمان های دندانپزشکی نداشتند . حتی در صورتی که دندان های جلویی نیاز به ترمیم می داشتند آنها را با استفاده از مواد غیر همرنگ دندان  ترمیم می کردند و فقط اینکه دندان کارآمد باشد کافی بود . امروزه با اهمیت فراوانی که انسانها به زیبایی می دهند و پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در زمینه های مختلف از جمله دندانپزشکی سبب شده تا علم جدیدی به علوم دندانپزشکی اضافه شود.طراحی لبخند چند سالی است که به طور گسترده در حال پیگیری و پیشرفت می باشد.طراحی لبخند شامل هر نوع درمان دندانپزشکی می باشد که تاثیر بر زیباتر شدن لبخند دارند. حدود 60% از زیبایی و جذابیت هر فرد مربوط به صورت دندان های او می باشد و این مهم امروزه با پیشرفت و امکانات دیجیتالی و کامپیوتری قابل بررسی و انجام و از همه مهمتر قابل پیش بینی می باشد .

افرادی که خواستار امور زیبایی برای افزایش جذابیت دندان هایشان و همچنین زیبایی لبخند خود هستند ، می توانند اصلاح طرح لبخند را انجام دهند.همچنین در این میان باید مباحث زیبا شناسی  را در نظر گرفت تا بتوان نسبت به این مورد ، بهترین روش اصلاح طرح لبخند را انتخاب کرد اما پیش از هر چیز دندان های شما باید سالم باشند و هر گونه مشکلی  که در رابطه با سلامت دندان شما وجود دارد باید برطرف شود.

9 نکته مهم که باید در زمان بررسی دلایل انجام اصلاح طرح لبخند مورد توجه قرار گیرند عبارتند از :

1- قوس دندانها 
2- ظاهر دندان ها و میزان تقارن آن ها
3- تغییر دندان ها بر اثر ساییدگی 
4- وجود فضای خالی بین دندان ها
5- طرح لثه ها
6- میزان سطح تماس لثه ها با دندان ها
7- خط میانی دندان و زاویه دندان ها
8- جزئیات دندان ها مانند رنگ، اندازه و شکل
9- آناتومیک دندان ها

زیبایی طرح لبخند به چه عواملی بستگی دارد ؟

  • طول دندان
در صورتی که طول دندان ها متناسب باشد ظاهر فرد شاداب تر و جوان تر به نظر می رسد  و در اصلاح طرح لبخند در بیشتر موارد در صورت کوتاه بودن دندان ها طول آنها افزایش داده می شود این امر به خصوص در مورد دو دندان جلویی اهمیت بیشتری پیدا می کند .

  • خط لبخند
دندانپزشک زیبایی می تواند میزان بلندی مورد نیاز برای دندان های شما را تشخیص داده و متناسب با صورت شما لبخند را طراحی کند.

  • تناسب دندان
دندان های که در لبخند شما نمایان می شوند باید در اندازه ای باشدکه با یکدیگر هماهنگی داشته باشد .

  • طبیعی بودن دندان ها
بهتر است متخصصی  که برای زیبایی دندان خود در نظر می گیرید این توانایی را داشته باشد که نتیجه لبخند شما را به شکلی طبیعی طراحی کند  و از روش های  گوناگون به شکلی استفاد شود که ترکیب چهره زنانه و یا مردانه فرد متوازن باشد  و به اطرافیان احساس دندان های طبیعی را بدهد.

  • رنگ دندان ها
رنگ دندان به سلیقه شما بستگی خواهد داشت اما باید بدانید که سایه  و رنگی که دندان پزشک زیبایی  برای روکش کردن و سفیدی دندان های شما در نظر می گیرد متناسب با ملاحظات خاص مربوط به نوع و رنگ پوست صورت و نیز موی شما است.

  • هماهنگی بین دندان ها
به هم ریختگی های دندانی که شامل دندان های کج ،دندان های رو هم رفته و هم چنین فاصله های زیاد بین دندانی می باشد.

  • دندان های از دست رفته
در صورتی که یک یا چند تا از دندان های شما از دست رفته باشد تاثیری بسیار منفی بر روی زیبایی شما خواهد گذاشت و باید برای آنها جایگزینی در نظر گرفته شود.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: