دکتر فرزاد امام

لمینت دندان به زبان ساده

لمینت دندان به زبان ساده
حتما شما هم این روزها اصطلاح لمینت کردن دندانها را زیاد شنیده اید، لمینت دندان قادر است لبخندی دلنشین و زیبا به شما ببخشد و  از لحاظ زیبایی به سفید کردن دندان های شما کمک می کند و دندان های سفید و زیبا را به نمایش می گذارد. اگر شما مشکلات جزئی در دندان های خود دارید این روش احتمالا برای شما مناسب است . روشی راحت و آسان که در یک تا سه جلسه دندان های شما را مرتب و درخشان خواهد کرد.در این مطلب سعی کردیم به ساده و علمی ترین شکل این درمان پرطرفدار را به شما معرفی کنیم. 

لمینت دندان چیست؟

لمینیت دندان در واقع یک لایه همرنگ دندان در راستای اصلاح فرم دندانی، اصلاح طرح لبخند و بهبود وضعیت سلامت دندانها است و به عنوان یکی از متداول ترین رویکردهای درمانی ترمیم زیبایی دندان پزشکی امروزه متقاضیان زیبایی دارد.
این نوع درمان معمولا نیاز به مراقبت خاصی ندارد و میزان ماندگاری مناسبی دارند.

انواع لمینیت دندان

لمینیت دندان شامل دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی است. لمینیت دندان سرامیکی موسوم به پرسلن ونیر، از جنس سرامیک یا چینی است که علاوه بر ظاهر زیبا ثبات رنگی بیشتری دارد و در مقایسه با لمینیت دندان کامپوزیتی از مقاومت بیشتری برخوردار است. لمینیت دندان سرامیکی بعد از قالب گیری در لابراتور توسط پزشک متخصص ساخته میشود. لمینیت دندان سرامیکی در واقع یک پوسته نازک سرامیکی با قطر نیم میلیمتر بوده که با استفاده از باندهای رزینی بر روی دندان فرد چسبانده میشود.

لمینت دندان  چه کاربردی دارد؟

این روش  برای اصلاح بی نظمی دندان در صورت خفیف بودن مانند  بدشکلی ،بدرنگی ، شکستگی ، ترک خوردگی و یا کجی دندان ها و نیز برطرف کردن فاصله بین دندان ها و زیبایی دندان کاربرد دارد. 

آیا لمینت دندان چاره ی تمام مشکلات طراحی لبخند است؟

 مجموعه ی یک لبخند زیبا نیازمند هماهنگی لثه ، ظاهر، اندازه، رنگ و موقعیت دندان ها نسبت به لب ها و صورت فرد است. در بسیاری از موارد جراحی های استاتیک لثه جزئی از طراحی لبخند زیباست و در بعضی موارد ممکن است شما نیازمند درمان ارتودنسی و یا ترکیبی از درمان ارتودنسی و لمینت دندان باشید و باید توجه داشت که لمینت دندان تنها  مشکل دندان های قدامی(6 دندان) را برطرف میکند.پس ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین درمان به شما پیشنهاد شود.

شرایط استفاده از لمینت دندان

برای انجام لمینت دندان، یک شرایط ابتدایی لازم است. شرایط فک و لثه باید مناسب باشد. اگرشما مشکل فکی و یا تحلیل لثه و یا نیاز به ارتودنسی داشته باشید، گزینه مناسبی برای نصب لمینت دندان نیستید.همچنین افرادی که بافت مینای دندان آن ها کافی نیست، کاندید مناسبی برای انجام لمینت دندان نیستند.
اما مهمترین موانع انجام لمینت دندان، داشتن عادات نا مناسب دهانیست ( مثل دندان قروچه کردن) که می تواند منجر به شکستگی دندان لمینت شده گردد و یا در طولانی مدت به لمینت دندان آسیب وارد کند.

هزینه لمینت دندان

دندانپزشک با توجه به وضعیت و انتظارات شما از انواع لمینت دندان که شامل سرامیکی، چینی و کامپوزیتی می باشد، بهترین را برایتان تجویز می کند،بنابراین قیمت لمینت دندان در افراد متفاوت است همچنین هزینه لمینت دندان به گستردگی ناحیه تحت درمان،مواد مورد استفاده و تبحر پزشک شما بستگی دارد. بیمه ها عموما هزینه را تقبل نمی کند اما  برای اطمینان حاصل پیدا کردن از این موضوع، با شرکت بیمه دندانپزشکی خود تماس بگیرید.

چه افرادی متقاضی لمینت هستند؟

  • افراد زیادی هستند که از وضعیت دندانی خود راضی نیستند و برای داشتن زیبایی و لبخند خود متقاضی درمان لمینت هستند  از جمله:
  • افرادی که بهم ریختگی دندانی دارند  و این بهم ریختگی هنگام صحبت کردن و یا خندین دیده شده و منظره ای ناخوشایند را به چهره ی فرد میدهد .هرچقدر که این درهم ریختگی های دندانی بیشتر باشند مشکلات درمانی نیز بیشتر شده و افراد بیشتر تمایل به انجام لمینت خواهند داشت.
  • افرادی که تمیز کردن فاصله ی بین دندانی مشکل باشد و به پوسیدگی و التهاب ایجاد شده در لثه ی جلویی میتواند آسیب وارد کند و در مواردی صحبت کردن را با مشکل روبرو میکند و برای درمان این نوع مشکل باید لمینت بکار برد .
  • افرادی که با مشکل فواصل بین دندان هایشان مواجه هستند و با لبخند زدن این فاصله نمایان شده و یا فاصله ی بسیار کمی باشد که باعث روی هم رفتگی دندان های جلو شود برای درمان میتوانند  از لمینت استفاده کنند.
  • افرادی که دندان هایشان به سرعت رنگ میگیرند در این دسته دندان ها درمان با بلچینگ موفقیت آمیز نبوده و با استفاده از لمینت میتوان سطح آن را صیقلی کرد و  البته کاربرد بیشتر آن در دندان های فک بالایی جلو است و اگر روی دندان های پرشده رنگ های خوبی از مواد پرکردنی نباشد میتوان آن ها را برداشت و با استفاده از این پوسته آن ها را به صورت یکدست پوشش داد 
  • افرادی که دندان های کوتاه دارند و لبخند شان ممکن است زیبا نباشد که در این صورت  پزشک میتواند  با پوسته ی لمینت  این مشکل را به راحتی رفع کند.

مراقبت بعد از انجام لمینت دندان

بعد از انجام لمینیت بیمار باید بهداشت دهان را کاملا رعایت کنند. از فشار زیاد یا ضربه زدن به دندان خود داری کنند. نخ دندان حتما باید استفاده شود هر 6ماه یکبار برای چکاپ به دکتر خود مراجعه کنند. شما به راحتی می توانید غذا میل کنید.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: