دکتر فرزاد امام

از لمینت دندان بیشتر بدانید.

از لمینت دندان بیشتر بدانید
امروزه گزینه اصلی طیف گسترده ای از مردم که به دنبال ظاهری بی نقص برای دندان هایشان هستند، لمینت دندان است چرا که این روش تقریبا بی خطر و بدون عوارض است.لمینت یک درمان سریع برای رسیدن به یک لبخند زیبا می باشد. شما در این درمان زیبای مطابق میل خود می توانید رنگ و فرم دندان های خود را انتخاب کنید.

لامینت دندان می تواند به عنوان یک لایه محافظت کننده روی مینای دندان در طول سالها نقش مهمی ایفا کند.به خصوص در مواردی که مینای دندان دچار مشکلاتی مثل ساییدگی، شکستگی، لب پریدگی، ترک های ریز و یا تحلیل می باشد ، ضمن اینکه زیبایی بی نظیری هم ایجاد می کند.البته در زیبایی و جلوه طبیعی و طول عمر لمینت دندان ، تکنیک دقیق توسط دندانپزشک و مواد مورد استفاده با کیفیت بالا، تاثیر بسزایی دارد.

لمینت چطور انجام میشود؟

در ابتدا با تراش مقدار معینی از مینای دندان و سپس قالبگیری از دندان تراش خورده شروع شده و سپس ، یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار داده میشود و قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده میشود. لابراتوار با توجه به خواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر، آن را فرم میدهد. در جلسات بعدی، لامینیت آماده شده بر روی دندان چسبانده میشود.

آیا در جریان لمینت دندان‌ها تراش می‌خورند؟

میزان تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت (لمینت) بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد.دندانپزشکان معتقدند که در نسل جدید لمینتها معمولا انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش اندکی لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود .البته اگر میزان تخصص و تجربه متخصص زیبایی و تیم لابراتواری او در سطح بالایی باشد.

نازکی لمینت دندان چقدر است؟ 

لمینت دندان بسیار نازک است. پوست تخم مرغ یا لنزی بسیار نازک را در نظر بگیرید. لمینت دندان دقیقا مشابه آن ها بسیار نازک بوده و در عین ظرافت باعث حفظ مینا و عملکرد دندان میشود.

آیا لمینت دارای استحکام است؟

استحکام لمینت به عوامل زیر مربوط میشود :
1- ارزیابی دقیق متخصص زیبایی از آرایش و چیدمان دندان ها
2- رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندان ها
3- اندازه لمینت نسبت به دندان
4- استفاده از نانو ذرات جدید
5- استفاده از لمیتهای مختلف با توجه به  موقعیت های دندانی و فکی هر بیمار (عدم استفاده از یک نوع لمینت برای همه افراد)
6- میزان رعایت بهداشت فردی
7- میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت.(همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)

طول عمر دندان لمینت شده چقدر است؟

به گفته پزشکان ممکن است لمینت از دندان جدا شود و یا در مرور زمان پوسیده شود که باید گفت لمینت که به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد هیچوقت از دندان جدا نمیشود ولی اگر به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدنش وجوددارد.
رعایت کردن موارد زیر میتواند در طولانی کردن لمینت های دندان بسیار موثر باشد:
  • اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما روبرو شود باعث جداشدن لمینت شده و باید کارهای مراقبتی لازم را انجام داد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری گردد.
  • از گاز زدن و جویدن ته دیگ ها و میوه های سفت باید خودداری کرد و مراقبت های لازم آن انجام گیرد تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند.

آیا دندان لمینت شده دچار پوسیدگی خواهد شد؟

دندانپزشکان معتقدند که دندانی که روی آن ترمیم لمینت دندان انجام شده به همان اندازه پوسیده میشود که دندان طبیعی میپوسد و به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشتی داده میشود باید به دندان درمان شده نیز داد تا سالم بماند.لمینت فقط به عنوان پوششی است که روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی در آن شده و پوسیده شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد .
 همچنین در برخی افراد پوسیدگی دندان های جلویی قبلا اتفاق افتاده است و اگر روی دندان های جلویی لمینت انجام شودباعث کم کردن میزان پوسیدگی دندان شده و با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پوسیدگی های دندان پیشگیری کرد.

انواع لمینت دندان 

لمینت به دونوع تقسیم و ساخته شده که بر اساس جنس و ساخت متفاوت است.
– لمینت سرامیکی : ونیرهایی از جنس سرامیک هستند که در لابراتور ساخته میشوند و به آن ها سرامیکی گفته میشود.
– لمینت کامپوزیتی : ونیرهایی از جنس کامپوزیت که در مطب به صورت مستقیم ساخته میشود و  به آن کامپوزیتی گفته میشود.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی چیست؟

  • لمینت سرامیکی محکم تر و ماندگارتر است چه از نظر رنگ ، چه استحکام. ولی برای لمینیت سرامیکی لازم است حدود دو میلی متر از دندان تراشیده می شود.
  • لمینیت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و پس از امتحان در دهان از لحاظ فرم و نشست به لابراتوار جهت گلیز(لعاب) ارسال می شود و سپس با سمان(چسب) مخصوص چسبانده می شود.
  • لمینیت کامپوزیتی معمولا” نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد و قیمتش هم حدودا یک سوم  لمینت سرامیکی هست. ولی به ماندگاری لمینت سرامیکی نیست.
  • میانگین عمر لمینت سرامیکی 8 سال و کامپوزیتی 4 سال می باشد. که با مراقبت درست و اصولی می تواند بسیار طولانی تر باشد.

کدام روش لمینت دندان بهتر است؟

از نظر پزشکان هر دو روش از بهترین روش های روز دنیا می باشد. شما باید با مراجعه به یک دندانپزشک با تجربه و حاذق باید با دقت معایب و مزایای هر دو روش را در نظر بگیرد و بودجه ی خود را بسنجد تا بتواند بهترین روش را برای دندان های خود انتخاب کنید.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: