دکتر فرزاد امام
مطالب مفید
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

لبخند زیبا اولین تصویری است که اطرافیان از چهره شما به یاد خواهند داشت و می تواند نقش زیادی را در بالا بردن اعتماد به نفس و روابط اجتماعی شما داشته باشد افراد بسیاری هستند که از لبخند خود رضایت کافی ندارند و این موضوع اعتماد بنفس آنها را بشدت تحت تاثیر قرار داده است.اما خبر خوب اینکه در دندانپزشکی زیبایی شما می توانید مشکلات مربوط به دندان های خود را با دندانپزشک  متبحر خود مطرح کرده،تا با مشاوره بهترین روش درمان برای شما در نظر گرفته شود و سلامتی، ظاهر و عملکرد دندان هایتان تجدید شود و به دنبال آن زیبایی صورت و اعتماد به نفس برایتان به ارمغان بیاورد.
از ونیر کامپوزیتی بیشتر بدانید

از ونیر کامپوزیتی بیشتر بدانید.

روکش های دندانی از جنس کامپوزیت که به آنها ونیر کامپوزیتی گفته می شود موادی با قابلیت انعطاف هستند که متناسب با دندان ها در دهان قرار می گیرند و بیشترین کاربرد آنها در اصلاح طرح لبخند می باشد. این مزیت باعث ایجاد شکل و ظاهر متنوعی و افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود. ونیرهای کامپوزیتی یکی از انواع روکش هایی هستند که در درمان  اصلاح طرح لبخند کمک شایانی می نماید. کامپوزیت باعث سفید و جذاب شدن طرح لبخند و دندان های فرد می شود در نتیجه اعتماد به نفس فرد نیز افزایش پیدا می کند. برای این منظور بهتر است نزد یک دندانپزشک زیبایی صورت گیرد.تا نتیجه کار رضایت بخش باشد.
لمینت کردن دندان

لمینت کردن دندان

دندان های بدشکل و بدرنگ در اولین برخورد، توجه مخاطب را جذب کرده و ضمن اثر گذاری منفی بر ارتباطات اجتماعی، اعتماد به نفس فرد را کاهش می دهد. از این رو داشتن دندان هایی با ظاهر مناسب و لبخندی درخشان و بی نقص هم در ارتباطات اجتماعی و هم در اعتماد به نفس درونی افراد، نقش مهمی ایفا می کند.امروزه معجزه ای به نام لمینت دندان می تواند زیبایی را به چهره و لبخند شما بازگرداند.
ایمپلنت به روش دیجیتال و بدون جراحی

ایمپلنت به روش دیجیتال و بدون جراحی

ایمپلنت ها قطعاتی پیچی از جنس تیتانیوم هستند که روز به روز از لحاظ تکنولوژی ارتقا پیدا می کنند. این قطعات به صورت استوانه و بدون جراحی، استرس و درد با مهارت خاصی توسط دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت، در جای دندان از دست رفته کاشته می شود.پس از کاشتن دندان و گذشتن مدت زمانی کوتاه، دندان استخوان سازی می کند و ریشه ای طبیعی پیدا می کند. بعد از آن قالب گیری انجام می شود، روکش گذاشته می شود و دندانی طبیعی و زیبا برای بیمار ایجاد می شود.
دندانپزشکی برای کودکان

دندانپزشکی برای کودکان

عوامل و مشکلات متعددی وجود دارد که می‌تواند بهداشت دهان و دندان در کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به پوسیدگی دندان‌ها، عادت به مکیدن شست دست، عادت به زبان زدن پشت دندان‌ها، مکیدن لب‌ها و افتادن زودهنگام دندان‌های شیری اشاره کرد. هر چند نهایتاً دندان‌های شیری کودک با دندان‌های دائمی جایگزین خواهد شد، با این حال حفظ سلامت دندان‌های شیری کودک از نظر سلامت و بهداشت عمومی او اهمیت بسیار زیادی دارد.
وقتی کودکان از دندانپزشکی میترسند

وقتی کودکان از دندانپزشکی میترسند.

اولین ملاقات یک کودک با دندان پزشک و تجربه ای که به دست می آورد تاثیر قابل توجهی در آینده و سلامت او دارد. یک تجربه خوب با دندان پزشک، زمانی که کوک هنوز مشکل های حاد دندانی ندارد، می تواند باعث برقراری رابطه خوب کودک و دندان پزشک شود و زمینه همکاری کودک را در آینده فراهم کند. کودکانی که هنگام درد دنان و بروز مشکل به دندان پزشک ارجاع داده می شوند معمولا به دلیل تجربه ناخوشایندی که به دست می آورند، دچار ترس از اعمال دندان پزشکی می شوند.
7 دلیل برای مراجعه به دندانپزشکی

7 دلیل برای مراجعه به دندانپزشکی

همه افراد بایدس الی 2 بار برای معاینه دندان هایشان به دندانپزشک مراجعه کنند اما این سوال ممکن است وجودداشته باشد که آیا همه باید همین تناوب را برای مراجعه به دندانپزشک رعایت کنند یا اینکه ممکن است عده ای نیاز کمتر یا بیشتری برای مراجعه به دندانپزشک داشته باشند؟ در این مطلب به مرور مواردی می پردازیم که ممکن است نیاز شما را برای مراجعه به دندانپزشک به بیش از 2 بار و حتی تا 4 بار در سال برای معاینه و چکاپ افزایش دهند.
دندانپزشکی بدون درد

دندانپزشکی بدون درد

اصولا بیماران پس از مراجعه به مطب دندانپزشکی اولین عکس العملشان ابراز ترس و وحشت از دندانپزشکی است. اما در این مطب دندانپزشکی تدابیر زیادی اندیشیده شده تا این ترس، به حداقل کاهش یابد. یکی از راهکار‌های اختصاصی، استفاده از رنگ بندی خاص و همچنین طراحی دکوراسیون مناسب برای سالن انتظار مطب است. این کار باعث شده تا سالن انتظار مطب به محیط‌های بیمارستانی و دندانپزشکی تقریبا هیچ شباهتی نداشته باشد. علاوه بر این یکی از آزاردهنده‌ترین موارد برای بیماران بو‌های نامطبوع لوازم و دستگاه‌های دندانپزشکی است. استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا و به کار بردن تکنیک‌های خاص باعث شده تا این عامل آزاردهنده برای بیماران نیز به حداقل برسد.
لبخند هالیوودی

لبخند هالیوودی

دندانپزشکی زیبایی حیطه وسیعی از درمان ها و تکنیک ها را شامل می شود، بطوری که در عصر ما این مساله به یک تخصص تبدیل شده است. لبخند زیبا باعث می شود که با اعتماد به نفس بسیار بالاتری، صحبت کنید، دیگران نیز این اعتماد به نفس را در شما باز خواهند یافت. در مجموع یک لبخند زیبا شما را چه از لحاظ اجتماعی و چه در زندگی شخصیتان بسیار شادتر و موفق تر خواهد نمود. لبخند هالیوودی نمایی از نحوه قرارگیری دندان ها و لثه ها است که در این حالت، لبخند بر روی صورت شخص بسیار زیبا جلوه می کند
جرمگیری و مراقبت های پس از آن

جرمگیری و مراقبت های پس از آن

بزاق دهان به‌طور معمول دارای املاح زیادی است که قدرت رسوب کردن دارند. این املاح معمولا در جاهایی که کمتر در تماس با غذا و مسواک است، رسوب می‌کنند. اضافه شدن پروتئین‌های موجود در غذا، بزاق همچنین لاشه سلول‌های مرده بافت‌های مختلف دهان، در مجموع باعث افزایش حجم این رسوبات می‌شود.جرمگیری روشی برای پاک کردن جرم ها از روی دندان است. به شما توصیه می کنیم حتما در طول سال یکبار برای انجام جرمگیری به مطب دندانپزشک خود مراجعه نمایید

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

یکی از کاربردهای ارتودنسی در برطرف کردن نقص یا مشکلاتی در فک کودکان فیس ماسک است. بعضی از افراد از همان کودکی دچار مشکلاتی در فک خود هستند که با بی توجهی والدینشان، این عارضه شدیدتر شده و در بزرگسالی مجبور به رفتن زیر تیغ جراحی هستند که نه تنها عوارض زیادی دارد، بلکه باید هزینه های بسیار بالایی بپردازند.
ارتودنسی سرامیکی مزایا و کاربردهای آن

ارتودنسی سرامیکی ،مزایا و کاربردهای آن

در زمان های گذشته تمام افراد با شنیدن نام ارتودنسی به یاد سیم های فلزی می افتادند که حتی از فاصله ی دور هم قابل رویت بودند. اما امروزه با ورود ارتودنسی سرامیکی به عرصه ی دندانپزشکی این تصور تغییر یافته است. استفاده از بریس‌های نامرئی در این روش باعث شده تا کار مرتب کردن دندان‌ها با مشقت کمتری انجام شود.
ارتودنسی متحرک مزایا و کاربردهای آن

ارتودنسی متحرک ،مزایا و کاربردهای آن

ارتودنسی روشی برای مرتب کردن دندان هاست. امروزه پیشرفت های گسترده در زمینه دندانپزشکی سبب شده تا ارتودنسی هم از این پیشرفت بی بهره نماند و روش های مختلفی برای انجام ارتودنسی وجود داشته باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از روش های ارتودنسی با نام ارتودنسی متحرک و کاربردهای آن آشنا نماییم.
هرآنچه لازم است از ارتودنسی دندان بدانیم

هرآنچه لازم است از ارتودنسی دندان بدانیم.

افرادی که از داشتن دندان های نامرتب رنج می برند، با هر بار جلوی آینه رفتن یا لبخند زدن به این فکر می کنند که کاش دندان های صاف و مرتبی داشتند. این آرزو این روزها دیگر دست نیافتنی نیست. علم دندانپزشکی نه تنها در زیباسازی دندان ها به خوبی پیشرفت کرده است بلکه روش های راحت تر و ساده تری را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار می گیرد
7 مشکل دندانی در حوالی 7 سالگی

7 مشکل دندانی در حوالی 7 سالگی

«فرزندمن 7 سال دارد. 2 دندان جلویی فک پایینش در حال درآمدن است اما هنوز دندان شیری اش نیفتاده. تغذیهفرزندم خیلی خوب است و زیاد شیر می خورد. می گویند دلیل این تاخیر قوی بودن ریشه دندان است. آیا این حرف درست است؟ من باید چه کار کنم؟»این یکی از پرسش هایی است که در خصوص مشکلات دهان و دندان کودکان بارها از دندانپزشکان پرسیده می شود و در پاسخ به آن باید بگویم نگران نباشید و این مطلب را مطالعه کنید.
با دندان های فاصله دار چه کنیم

با دندان های فاصله دار چه کنیم؟

یکی از نشانه‌های زیبایی داشتن لبخند زیبا است. تعریف لبخند زیبا بدون در نظر گرفتن سلیقه افراد معمولا شامل دندان‌های مرتب و سفید می‌شود. شک نکنید اولین چیزی که یک خنده را زیبا می‌کند دندان‌هاست. فرم فک و دندان در رضایت شما از لبخندی که می‌زنید تاثیری بسزا دارد. گاهی برخی از ما ایرادهایی را در فرم دندان‌های‌مان احساس می‌کنیم اما نمی‌دانیم مشکل اصلی کجاست. 
ارتودنسی به زبان ساده

ارتودنسی به زبان ساده

ارتودنسی یکی از روش های موثر در درمان ناهنجاری های فک و دندان به حساب می آید که در نهایت، بیمار را به سمت داشتن لبخندی زیبا و جذاب سوق می دهد.این مطلب شما را با این درمان بیشتر آشنا میکند. 
دندان درد و راه های درمان قطعی آن

دندان درد و راه های درمان قطعی آن

یکی از مهم‌ترین عوامل دندان درد پوسیدگی دندان است. باکتری‌های دهان از قند و نشاسته بجای مانده روی دندان‌ها تغذیه می‌کنند و از خود اسیدهایی را تولید می‌کنند که به تدریج مینای دندان را از بین می‌برند.دندان درد روش خاص خودش را برای آزردن شما دارد. درد شدید یا ناراحتی‌های نامحسوس ممکن است جان‌تان را به لب‌تان برساند. آنها هر کاری را که می‌کنید تحت تاثیر قرار می‌دهند.درد دندان دردی‌ است که داخل یا اطراف دندان احساس می‌شودکه عموماً از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می‌شود.
آشتی با مطب دندانپزشکی

آشتی با مطب دندانپزشکی

داستان رفتن به دندانپزشکی هم از آن داستان های عجیب و غریب روزگار است. کی برویم؟ کجا برویم؟ به کدام دندانپزشک اطمینان کنیم؟ گران است! درد نداریم پس چرا برویم دندانپزشکی؟! معاینه دوره ای لازم است؟ چند وقت یک بار؟ اصلا برای چه باید به دندان هایمان برسیم؟بیشتر ما این سوال ها را مرتب در ذهن مان تکرار می کنیم و چون کمی بفهمی نفهمی از دندانپزشکی هم می ترسیم، بی خیال معاینه های دوره ای و پیشگیری و تمام این داستان ها شده و منتظر می شویم تا درد شبانه ای، ورمی، آبسه ای یا چیزی شبیه به اینها، ما را روانه مطب دندانپزشکی یا درمانگاه های شبانه روزی کند
همه چیز درمورد التهاب لثه پیشگیری و درمان

همه چیز درمورد التهاب لثه،پیشگیری و درمان

درمان‌های خانگی معمولا در شروع برخی مشکلات جسمی و بیماری‌ها مؤثر واقع می‌شوند. برای مثال، التهاب لثه یکی از مواردی است که اگر در مراحل اولیه آن از درمان‌های خانگی کمک بگیرید، مشکل التهاب جدی نمی‌شود. لازم است که قبل از تبدیل پلاک‌ها به جرم، آنها را از سطح دهان و دندان پاک کنید. یکی از روش‌های مؤثر در رفع این جرم‌ها و پلاک‌ها، استفاده از مسواک و نخ‌دندان به دفعات و مدت زمان مناسب در طول روز است. در ادامه شما را با روش‌های خانگی درمان التهاب لثه آشنا می‌کنیم.
دندانپزشکی در بارداری

دندانپزشکی در بارداری

در دوران بارداری به دلیل مصرف بیشتر مواد قندی توسط خانم باردار و اسیدی شدن بیشتر بزاق به خاطر استفراغ و تهوع بارداری، بیماری‌های دندان و در پی آن نیاز به دندانپزشکی، بیشتر می‌شود و دندان‌ها و لثه‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در این دوران در بدن مادر باردار تغییرات هورمونی رخ می‌دهد که باعث ایجاد مشکلات در لثه‌، درد دندان‌، خونریزی حین مسواک زدن و اشکال در جویدن غذا می‌شود.
عصب کشی دندان و پاسخ به سوالات رایج درباره آن

عصب کشی دندان و پاسخ به سوالات رایج درباره آن

بخش قابل مشاهده دندان شما که در بالای لثه قرار دارد، تاج دندان نامیده می شود. در زیر لثه، آنچه که دندان شما را در لثه فیکس می کند، ریشه دندان است. سیستم عصبی ریشه دندان، در واقع یک شبکه است که ناحیه خالی میان دندان تا ریشه را پر می کند. کانال های ریشه با بافت همبند ضعیفی به نام پالپ های دندان پر می شوند و مسئولیت تغذیه و آبرسانی دندان، و نیز واکنش به گرمی و سردی را برعهده دارند.زمانی که عفونت دندان رخ می دهد، این پالپ دندان است که ملتهب می شود. به همین دلیل ممکن است هنگام خوردن یا نوشیدن احساس درد کنید. 
درمان لبخند لثه ای از چه راه هایی امکانپذیر است

درمان لبخند لثه ای از چه راه هایی امکانپذیر است؟

یکی از نکات مهم در زیبایی و شادابی چهره لبخند زیباست. داشتن دندان‌هایی مرتب و سفید با پوشش کامل لثه و برخورداری از لبهایی زیبا و متناسب در این موضوع خیلی مهم است.با این حال در برخی از موارد برخی از افراد هنگام خنده با مشکل نمایان نشدن دندان‌ها به دلیل بافت بزرگ لثه مواجه می شوند که در اصطلاح به آن "لبخند لثه ­ای" می گویند.
جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه

خط لبخند بهینه باید به صورتی باشد که هنگام لبخند زدن حداقل مقدار ممکن از بافت لثه نمایان شود. بافت لثه مشاهده شده در خط لثه باید متوازن بوده و حتی با لب بالا هارمونی و تناسب داشته باشد. به همین خاطر بسیاری از افرادی که لبخند لثه ای دارند یا بخش زیادی از لثه آنها هنگام لبخند زدن نمایان می شود احساس می کنند لبخند غیر جذاب دارند و در نتیجه نسبت به لبخند زدن بی میل می باشند. به هر حال، با توجه به عواملی که بر لبخند لثه ای تاثیر می گذارد، این حالت می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تر در ارتباط با وضعیت دندان ها باشد.
آیا ارتودنسی ضرر دارد با عوارض ارتودنسی بیشتر آشنا شوید

آیا ارتودنسی ضرر دارد؟با عوارض ارتودنسی بیشتر آشنا شوید.

درمان ارتودنسی جهت اصلاح بی نظمی دندان‌ها و رفع مشکلات فکی به کار می‌رود و با انجام این درمان از بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌شود.  در صورتی که این درمان تحت نظر متخصص ارتودنسی انجام نشود و بیمار مراجعات منظم و همکاری های لازم را در طول درمان انجام ندهد ممکن است این درمان با عوارضی همراه باشد.
9 باور اشتباه در مورد سلامت دندان ها که احتمالا نمی دانید

9 باور اشتباه در مورد سلامت دندان ها که احتمالا نمی دانید.

سلامت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت عمومی شماست و یکی از شاخص‌هایی است که نشان می‌دهد وضعیت سلامت شما چگونه است. کوتاهی در بهداشت دهان و دندان مانند این است که سلامت جسمی‌تان را به خطر بیندازید.بنابراین عجیب نیست که امروزه خیلی‌ها سلامت دندان‌های خود را یکی از اولویت‌های یک سبک زندگی سالم می‌دانند. اما با این وجود هنوز هم باورهای نادرستی درمورد سلامت دندانها وجود دارد که می‌تواند باعث خرابی دندانها شود.
لمینت دندان مزایا و معایب

لمینت دندان ، مزایا و معایب

گاهی داشتن دندان های بدفرم و بدرنگ شانس داشتن یک لبخند زیبا را از ما میگیرد. اینجاست که یک دندانپزشک زیبایی میتواند با کمک انواع لمینت به کمک شما بیاید. لمینت دندان قادر است لبخندی دلنشین و زیبا به شما ببخشد پس اگر شما مشکلات جزئی در دندان های روبروی خود دارید این روش برای شما مناسب است . روشی راحت و آسان که در یک تا سه جلسه دندان های شما را مرتب و درخشان خواهد کرد
چه روشی برای بلیچینگ دندان ها موثرتر است

چه روشی برای بلیچینگ دندان ها موثرتر است؟

میلیون ها نفر در معرض تغییر رنگ دندان هستند که در درجه های مختلف ایجاد می شود. حتی کسانی که  مرتب مسواک زده، از نخ دندان استفاده کرده و به دندانپزشک  مراجعه می کنند، باز هم ممکن است بر اثر مواد غذایی خاص، عوامل محیطی و گذشت زمان، دچار جرم و زردی دندان شوند. در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفید کردن دندان ها در داروخانه‌ها وسوپرمارکت‌ ها ارائه می‌شوند که به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.
تمام نکاتی که باید قبل از لمینیت کامپوزیتی دندان بدانید

تمام نکاتی که باید قبل از لمینیت کامپوزیتی دندان بدانید.

ترمیم زیبایی دندان دغدغه ی بسیاری از مراجعان به دندانپزشکی و دندان پزشک است . امروزه تنها اتفاق خوب دندانپزشکی  درمان دندان نیست. ترمیم زیبایی دندان ، بعد ازترمیم یک دندان پوسیده نکته ای بسیار مهم در دندانپزشکی محسوب میشود. کامپوزیت ها موادی هستند که امکان زیبا کردن دندانها را فراهم کرده اند.کامپوزیت در بسیاری موارد زیباتر از روکش است و تخریب بافت سالم دندان هم بسیار ناچیز و در حد صفر می باشد. 
برای ارتودنسی دندان چه روشی مناسب تر است

برای ارتودنسی دندان چه روشی مناسب تر است؟

ارتودنسی دندان یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود. روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد فک و صورت (ارتوپدی فک و صورت) و بهبود ظاهر دندان ها و طرح لبخند نیز می باشد.
هر آنچه باید از لمینت کردن دندان ها بدانید

هر آنچه باید از لمینت کردن دندان ها بدانید.

دندان زیبا و سالم یکی از نشانه های زیبایی چهره محسوب می شود. بنابراین افراد زیادی خواهان داشتن دندان هایی سفید، درخشنده، مرتب و جذاب هستند. یکی از علت های مراجعه افراد به دندانپزشک زیبایی داشتن لبخندی زیباست، امروزه می توان با روش های علمی و ثابت شده زیبایی و درخشندگی را به دندان ها هدیه کرد، یکی از این روش ها لمینیت دندان است.
آیا می توان بدون تراش دندان ها را لمینت کرد

آیا می توان بدون تراش دندان ها را لمینت کرد؟

بسیاری از افراد از داشتن دندان‌هایی نامرتب و بد رنگ ناراحت هستند و همین امر موجب کاهش اعتماد به نفس در این افراد گشته است اما امروزه علم دندانپزشکی تقریبا جای هیچ‌گونه نگرانی را باقی گذاشته است. شاید فکر کنید تنها روشی که می‌توان به وسیله آن دندان‌ها را مرتب و زیبا جلوه داد ارتودنسی باشد اما این تنها راه نیست و روش‌های دیگری هم مثل لمینت برای این کار وجود دارد.در این مطلب مراحل لمینت دندان را شرح می دهیم و این نگرانی را پاسخ می دهیم که آیا لمینت بدون تراش هم ممکن است؟
دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

بهداشت دهان و دندان از همان ابتدای تولد کودک شروع می‌شود. حتی در زمان تغذیه با شیر، نیز لازم است که از همان ابتدای کار و در اسرع وقت، یک برنامه بهداشتی مناسب برای دهان و دندان کودک خود آغاز کنید. دندانپزشک کودکان، سلامت دندان‌های کودک را ارتقاء می‌دهد و همچنین در نقش منبع اطلاعاتی در این خصوص برای والدین آن‌ها عمل می‌کند.
ارتودنسی نامرئی و هر آنچه باید درباره آن بدانید

ارتودنسی نامرئی و هر آنچه باید درباره آن بدانید.

بسیاری از افراد از وجود ناهنجاری های دندانی آگاهی دارند و تمایل زیادی هم برای درمان ارتودنسی دارند ولی از ظاهر وسایل و دستگاههای ارتودنسی ناراضی می باشند و علاقه ای برای دیده شدن دستگاههای ارتودنسی در دهانشان ندارند.روش های بسیاری برای کاهش دیده شدن دستگاههای ارتودنسی ارائه شده است که مهم ترین آنها درمان با ارتودنسی نامرئی است که در این مطلب توضیحات جامعی درباره آن ارائه میدهیم.
ارتودنسی چیست و چه سنی برای انجام ارتودنسی مناسب است

ارتودنسی چیست و چه سنی برای انجام ارتودنسی مناسب است؟

اُرتودُنسی (به انگلیسی: Orthodontics) یکی از رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژهٔ لاتین «ارتو» به معنای «راست» و «درست»، و «ادوس» یا مشتق آن «دنس» به معنای «دندان». ارتودنسی یکی از مهمترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی‌شده در دندانپزشکی می‌باشد. کار ارتودنسی بیشتر تصحیح جفت‌شدن نامناسب دندان‌هاست.
لمینت یا ارتودنسی کدام روش برای اصلاح طرح لبخند بهتر است

لمینت یا ارتودنسی،کدام روش برای اصلاح طرح لبخند بهتر است؟

برای خنده زیبا با دندان های ردیف شده، در دوره های متفاوت راههایی مثل کشیدن دندان ها و جایگزین کردن دندان ها با دندان مصنوعی تا روکش کردن دندان ها، لامینیت، ترمیم با کامپوزیت و ارتودنسی دندان پیشنهاد میشود اما کدام درمان مناسب تر است. برای انتخاب یک روش مناسب برای اصلاح وضعیت قرار گیری دندان ها باید به یک دندانپزشک زیبایی مراجعه نمایید تا مناسب ترین روش بعد از بررسی های لازم با توجه به نحوه قرار گیری دندان های شما در نظر گرفته شود .
ایمپلنت های دندانی مفید یا مضر

ایمپلنت های دندانی،مفید یا مضر؟

از دست دادن یک یا چند دندان اثر چشمگیری در زیبایی ،روحیه و اعتماد به نفس ،هچنین صحبت کردن و تغذیه افراد دارد. ایمپلنت های دندانی توانایی جویدن ، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را به فرد بازمی گرداند. ایمپلنت ها پین های باریک و ظریفی از جنس تیتانیوم خالص سازگار با بدن هستند که درون استخوان فک گذاشته می شوند. ایمپلنت ها جایگزینی مناسب و دائمی برای یک یا چند دندان از دست رفته می باشند.
از دندانپزشکی ترمیمی چه میدانید

از دندانپزشکی ترمیمی چه میدانید؟

دندانپزشکی ترمیمی (Operative Dentistry) علم و هنر تشخیص، پیش آگهی و درمان ضایعاتی در دندان‌هاست که برای تصحیح آنها نیازی به ترمیمهای پوشش کامل (Full coverage) تاج دندان نیست. درمان‌های ترمیمی به ترمیم صحیح شکل، عملکرد و حفظ یکپارچگی دندان‌ها در ارتباط با بافت‌های سخت و نرم مجاور برمیگردد. موارد تجویز درمان ترمیمی بر اساس سه نیاز درمانی پوسیدگی، دندان‌های تغییر رنگ یافته، شکسته یا بد رنگ و جایگزینی ترمیم‌های قبلی است.
ایمپلنت بدون جراحی چه مزایایی دارد

ایمپلنت بدون جراحی چه مزایایی دارد؟

با ظهور تکنولوژی دیجیتال کاشت ایمپلنت بسیار دقیق تر شده و خطر صدمه زدن به ساختار های آناتومیک مهم مثل اعصاب و سینوس کاهش می یابد. در این روش با تکنولوژی دیجیتال قبل از شروع عمل جراحی راهنمای جراحی یا گاید جراحی ساخته می شود و ایمپلنت با این گاید جراحی کاشته میشود. با استفاده از این روش گاهی میتوان ایمپلنت را بدون برش لثه قرار داد و درد و خونریزی و ناراحتی پس از عمل را کاهش داد، و این مزیت عمده ای برای بیماران محسوب می شود. 
زیبایی طرح لبخند به چه عواملی بستگی دارد

زیبایی طرح لبخند به چه عواملی بستگی دارد ؟

در گذشته دندانها توسط روش های سنتی و فقط در حد ساکت کردن درد دندان درمان می شدند و مباحث زیبایی و زیبا شناسی جایگاهی در میان درمان های دندانپزشکی نداشتند . حتی در صورتی که دندان های جلویی نیاز به ترمیم می داشتند آنها را با استفاده از مواد غیر همرنگ دندان  ترمیم می کردند و فقط اینکه دندان کارآمد باشد کافی بود . امروزه با اهمیت فراوانی که انسانها به زیبایی می دهند و پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی در زمینه های مختلف از جمله دندانپزشکی سبب شده تا علم جدیدی به علوم دندانپزشکی اضافه شود.
دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

امروزه زیباتر کردن دندانها به یک تخصص تبدیل شده است، منظور از زیبا کردن، بالابردن عملکرد دندان ها و همچنین بهبود یافتن میزان زیبایی انها در کنار هم است،پس باید اقداماتی صورت گیرد تا به این هدف رسید.دندانپزشکی زیبایی حیطه وسیعی از درمان ها و تکنیک ها ست و می توان اینگونه بیان کرد، که یک دندانپزشک زیبایی علاوه بر علم کافی، باید یک هنرمند نیز باشد تا با تلفیقی از علم و هنر در دندانپزشکی بشود به لبخندی با کیفیت رسید.
ایمپلنت دیجیتال چیست و برای چه کسانی مناسب است

ایمپلنت دیجیتال چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

اغلب کاشت های دندانی زمان بر است و شاید نگران کننده ترین موضوع در این موارد مدت زمانیست که شخص باید بدون دندان بماند، زیرا در شیوه‌های سنتی و کلاسیک ایمپلنت، بیماران پس از جراحی لثه و کاشت پایه تیتانیومی باید برای کاهش التهاب و محکم شدن ریشه فلزی مدتی را بدون دندان طی می کردند درحالی که با "ایمپلنت دیجیتال" بلافاصله پس از جایگذاری پایه در لثه، روکش موقت روی آن قرار می گیرد که این امر دغدغه بی دندانی را برای بیمار به صفر می رساند.این مقاله را مطالعه کنید شاید شما هم بتوانید تجربه ایمپلنت دیجیتال را داشته باشید.
سوالات متداول لمینت کردن دندان ها

سوالات متداول لمینت کردن دندان ها

برای بسیاری از افراد داشتن لبخند زیبا به دلیل تاثیر چشمگیری که در چهره و جذابیت شخص میگذارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است،اما عده زیادی از لبخند خود راضی نیستند و به فکر زیباتر کردن دندان ها و لبخندشان به وسیله درمان با لمینت افتاده اند.اگر شما کاندید مناسبی برای لمینت هستید ما در این مطلب سعی کردیم به سوالاتی پاسخ دهیم که ممکن است قبل از مراجعه به پزشک ذهن شما را مشغول کرده باشد.
بلیچینگ دندان چیست و چگونه انجام می شود

بلیچینگ دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

میلیون ها نفر در معرض تغییر رنگ دندان هستند که در درجه های مختلف ایجاد می شود. حتی کسانی که  مرتب مسواک زده، از نخ دندان استفاده کرده و به دندانپزشک  مراجعه می کنند، باز هم ممکن است بر اثر مواد غذایی خاص، عوامل محیطی و گذشت زمان، دچار جرم و زردی دندان شوند. خوشبختانه، سفید کردن دندان ها به روش های  حرفه ای، یک روش فوق العاده برای پاک کردن یا نابود کردن لکه ها روی دندان بوده و به ایجاد لبخند طبیعی ، زیبا و سفید  به شما کمک می کند. بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان، یکی از این روش ها است.
ایمپلنت دندان درمانی تا پایان عمر

ایمپلنت دندان، درمانی تا پایان عمر

جایگزین کردن دندانهای از دست رفته به نحوی که بتوانند همانند دندانهای طبیعی عمل کنند از آرزوی دیرین بشر بوده است. تلاش دندانپزشکان در گذشته عمدتاً به جایگزین کردن تاج دندان از دست رفته محدود می شد. اما بتدریج اندیشه جایگزینی ریشه دندانها به ذهن ها خطور کرد و این اولین قدم در جهت ساخت ریشه دندانها به شکل مصنوعی بود. پیشرفت های فراوان پزشکی و کشف فلزاتی که در بدن قابل تحمل باشند شرایط را برای ساخت ریشه های مصنوعی مساعدتر نمود. امروزه استفاده از این ریشه های فلزی که ایمپلنت نامیده می شوند به یک روش درمانی رایج، مطمئن و قابل اعتماد جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته تبدیل شده است.
آیا شما کاندید خوبی برای لمینت سرامیکی هستید

آیا شما کاندید خوبی برای لمینت سرامیکی هستید؟

دندانپزشکی زیبایی ، تلفیق ظریفی از اصول علمی و توانایی های هنری است.لمینت کردن دندان امروزه یکی از محبوب ترین درمان ها برای لبخند زیباست. لمینت دندان یک درمان زیبایی بدون آسیب به دندان ها و با استحکام فوق العاده و زیبایی جاودانه می تواند یک لبخند زیبا به شما بدهد. لمینت یک درمان سریع برای رسیدن به یک لبخند زیبا می باشد. شما در این درمان زیبای مطابق میل خود می توانید رنگ و فرم دندان های خود را انتخاب کنید.این مطلب به شما کمک  می کند که قبل از مراجعه به پزشک متوجه شوید که کاندید خوبی برای لمینت هستید یا خیر؟
کاشت دندان با روش ایمپلنت فوری

کاشت دندان با روش ایمپلنت فوری

سال‌ها از روزگاری که بیماران را برای فراموشی رؤیای بازگشت دندان از دست رفته توصیه می‌کردند، می‌گذرد؛ امروزه با پیشرفت علم و ورود تکنولوژی ایمپلنت، بیماران در هر سن و سالی می‌توانند دوباره با دندان‌هایی که بسیار به دندان اولیه شباهت دارد، غذا بخورند. فرآیند جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت معمولاً طولانی است و اغلب حدود چندماه زمان می‌برد.اما در برخی از بیماران به علت قرارگرفتن ناحیه‌ای که دندان از دست رفته، بدلیل بهم خوردگی زیبایی صورت،امکان بی‌دندانی سه ماهه بیمار بعد از قرارگیری ایمپلنت وجود ندارد.می‌توان به این دسته از بیماران نوید داد که چنانچه اندازه فک و تراکم استخوان مناسب باشد، می‌توانند از ایمپلنت فوری استفاده کنند.
از لمینت دندان بیشتر بدانید

از لمینت دندان بیشتر بدانید.

امروزه گزینه اصلی طیف گسترده ای از مردم که به دنبال ظاهری بی نقص برای دندان هایشان هستند، لمینت دندان است چرا که این روش تقریبا بی خطر و بدون عوارض است.لمینت یک درمان سریع برای رسیدن به یک لبخند زیبا می باشد. شما در این درمان زیبای مطابق میل خود می توانید رنگ و فرم دندان های خود را انتخاب کنید.
مراقبت های لازم پس از انجام لمینت دندان

مراقبت های لازم پس از انجام لمینت دندان

لمینت دندان یک لایه از جنس سرامیکی و یا کامپوزیتی بر روی دندان است.درست است که این لایه به راحتی لکه های دندان را پوشش خواهد داد اما این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و نکات مخصوص به نگهداری از آنها، این روکش ها پس از مدتی عمر خود را از دست خواهند داد و پس از مدتی نابود می شوند،مطلب زیر را دنبال کنید تا بدانید پس از انجام لمینت دندانها بهترین مراقبت ها چیست و یک نتیجه منحصر بفرد بگیرید.
ایمپلنت فوری چیست و چگونه انجام می شود

ایمپلنت فوری چیست و چگونه انجام می شود؟

از دست دادن یک یا چند دندان یکی از مشکلاتی است که ممکن است به هر دلیلی برای هر کسی اتفاق بیفتد،این مسئله تاثیر بسزایی در چهره فرد و مهمتر در روحیه و اعتماد به نفس او دارد. تا چند سال اخیر درمانی به جز دندان مصنوعی برای ترمیم آن وجود نداشت که به دلیل ظاهری نامناسب رضایت شخص را جلب نمی کرد.خوشبختانه با پیشرفت علم و با توجه به آخرین تحقیقات و تکنولوژی های روز دنیا دیگر هیچ جای نگرانی برای دندان های از دست رفته وجود ندارد. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک ، درمانی نه چندان سخت است که عارضه ای دربر ندارد.
لمینت دندان به زبان ساده

لمینت دندان به زبان ساده

حتما شما هم این روزها اصطلاح لمینت کردن دندانها را زیاد شنیده اید، لمینت دندان قادر است لبخندی دلنشین و زیبا به شما ببخشد و  از لحاظ زیبایی به سفید کردن دندان های شما کمک می کند و دندان های سفید و زیبا را به نمایش می گذارد. اگر شما مشکلات جزئی در دندان های خود دارید این روش احتمالا برای شما مناسب است . روشی راحت و آسان که در یک تا سه جلسه دندان های شما را مرتب و درخشان خواهد کرد.در این مطلب سعی کردیم به ساده و علمی ترین شکل این درمان پرطرفدار را به شما معرفی کنیم.
هر آنچه که باید در مورد ایمپلنت بدانید

هر آنچه که باید در مورد ایمپلنت بدانید.

از دست دادن دندان‌ها اتفاق  ناراحت کننده ‌ای برای همه محسوب می‌شود. هنگامی که دندان‌های خود را از دست می‌دهید، نه تنها جای خالی آن در دهان، زیبایی لبخند را تحت تأثیر قرار می‌دهد و گاهی اوقات اعتماد به ‌نفس افراد را کاهش می‌دهد، بلکه مشکلات متعددی برای سلامت دهان و سلامت عمومی بدن ایجاد می‌نماید. به همین علت پر کردن جای خالی دندان اقدام مهمی برای این دسته از افراد است. برای پر کردن جای خالی دندان روش‌های متعددی وجود دارد. متداول‌ترین روش‌های جایگزینی دندان‌های صدمه دیده یا از دست رفته عبارتند از دندان مصنوعی، بریج و ایمپلنت. اما ایمپلنت دندان تنها روش دائمی و ماندگار پر کردن جای خالی دندان‌ها است و منافع زیادی برای بیمار به دنبال دارد.
مزایا و معایب ایمپلنت فوری چیست آیا این درمان برای همه مناسب است

مزایا و معایب ایمپلنت فوری چیست؟ آیا این درمان برای همه مناسب است؟

ایمپلنت‌های دندانی، علاوه بر اینکه باعث بازگشت زیبایی و عملکرد دندان از دست رفته می‌شوند، سلامت دندان‌های مجاور را نیز بهبود می‌بخشند و باعث افزایش کلی سلامت دهان و دندان می‌شوند. در روش ایمپلنت، در محل دندان از دست رفته، یک ریشه از جنس تیتانیوم به جای ریشه طبیعی دندان کاشت می‌شود. سپس یک تاج ساخته شده که معمولاً از جنس چینی روی آن قرار می‌گیرد که ظاهر و عملکرد دندان طبیعی را تقلید خواهد کرد.امروزه این روش درمانی به دو صورت فوری و چند مرحله ای انجام می شود که درمان فوری آن بسیار پرطرفدار است،اما این درمان برای همه مناسب نیست،در این مقاله سعی کردیم بصورت خلاصه در مورد ایمپلنت فوری،مزایا و معایب آن بیشتر بدانیم.